Od roku 2001 sa pod hlavičkou Matúšovho kráľovstva venujeme propagácii našich historických, kultúrnych, cirkevných a prírodných zaujímavostí a pamiatok. Zúčastňovali sme sa obrovského množstva podujatí a od návštevníkov často odznela otázka, ako asi vyzerali hrady v čase ich najväčšej slávy. Zakladateľ parku, pán Juraj Hlatký, si vtedy povedal, že podľa vzoru podobných parkov v zahraničí, vybuduje takýto areál aj na Slovensku. Na takmer hektárovom pozemku v obci Podolie, priamo pri areáli základnej školy, sa začali prípravné práce v roku 2003. Bolo treba pripraviť pozemok, vyrezať nadbytočné stromy, zarovnať terény a začalo sa stavať. 25.októbra 2003, počas neskorej jesene, bol slávnostne pokrstený prvý model v našej expozícii – rekonštrukcia hradu Branč. Každý rok postupne pribúdali ďalšie modely, väčšinou 1 väčší hrad a 3-4 menšie objekty. Postupne sme rozpracovali ďalšie objekty a 15. júla 2005 sme prvý krát otvorili brány pre verejnosť.

Ako sa nám expozícia postupne rozrastala, pribúdali aj podujatia. Od roku 2007 Deň otvorených dverí počas nedele najbližšie k Jurajovi, od roku 2012 tematické podujatie počas leta, od roku 2013 Nočná prehliadka v sobotu okolo 10. augusta, od roku 2012 slávnostný krst modelu významného hradu - headlinera celej sezóny, od roku 2015 záhadné a veselé putovanie rozprávkovým kráľovstvom na Deň detí a koncert hudobnej skupiny.

Prvá predajňa vstupného a suvenírov, drevený domček, bol inštalovaný v roku 2006. Od roku 2013 sme začali pracovať na nových kancelárskych priestoroch, sezónu 2014 sme otvorili už v novom. Ako nám rastie návštevnosť, stále viac práce si vyžadujú opravy a údržba celého areálu, stále väčší tlak je na skvalitnenie doplnkových služieb.