Od 4. do 7. augusta 2016 prebehne v Parku miniatúr rezbárske sympózium. Ako sa blíži termín podujatia, postupne uverejňujeme bližšie podrobnosti k akcii. V rámci budovania novej expozície „Rodné domy významných slovenských osobností“ bolo v roku 2016 osadených 8 modelov 9 známych osobností. „V súčasnosti zberáme podklady k rodným domom generácie slovenských spisovateľov, ktorí nezabudnuteľne spojili svoj život a dielo so slovenskou históriou a najmä našimi hradmi.“, hovorí zakladateľ parku Juraj Hlatký.


Patrí k nim Jožo Nižnánsky – známy slovenský spisovateľ, ktorý napísal 10 románov a jeden poviedkový cyklus spojené s historickou tematikou. Tento spisovateľ nám priblížil v románovej forme známe legendy odohrávajúce sa na slovenských hradoch a ich podhradí, ako aj v kráľovských mestách. Naučil Slovákov čítať romány prostredníctvom vzrušujúcich príbehov. K jeho najznámejším patrí Čachtická pani, dodnes nákladovo neprekonaná kniha, ktorú čítalo, číta a bude čítať niekoľko generácií. A práve tomuto spisovateľovi sme sa rozhodli venovať tohtoročné sympózium pod názvom - Slávni i menej známi spisovatelia vytesaní do dreva.

Sympózium sa uskutoční pod vedením rezbára Andreja Iršu. Spolu s ním budú pracovať kolegovia -Marián Hutira, Miroslav Mĺkvik a domáci rezbár Jožko Chromek. Denne bude prebiehať rezbársky workshop a tvorivé dielne pre deti. Vzhľadom na blízkosť Čachtického hradu, vytvorené diela budú súvisieť aj s románom - Čachtická pani. Čo to bude, nechajte sa prekvapiť. Figurálna tvorba bude ďalej zameraná na motívy jeho románu – Spišské tajomstvo. Veríme, že po sympóziu sa súčasné drevené plastiky v Parku miniatúr (drak, múdra sova a medvedia rodinka) výrazne oživia dielami spojenými so životom a tvorbou Joža Nižnánskeho.
Podujatie vyvrcholí v sobotu 6. augusta. Vo večerných hodinách sa uskutoční už 4. ročník tradičnej Nočnej prehliadky Parku miniatúr. Tajomne osvetlený park s komentovanými prehliadkami pomedzi naše hrady má neopakovateľnú atmosféru.

Z pripravovaných modelov „Slávnych i menej známych slovenských spisovateľov“ pátrame po podkladoch rodných domov Jána Domastu (3 diely Povestí o slovenských hradoch), Jozefa Braneckého (slovenské povesti, historické romány spojené s Matúšom Čákom Trenčianskym, mestom Trenčín a Skalkou), Ľudovíta Janotu (3 zväzky diela Slovenské hrady), Jána Hrušovského (Jánošík, Verný hrdina a iné historické romány), Jána Martiša (2 romány spojené s Ladislavom Gábrišom – večným mojtínskym vojakom) a Jozefa Kočiša (knihy o Alžbete Bátoriovej a palatínovi Turzovi, o Bytči a Beluši). „Keďže väčšina týchto rodných domov už neexistuje, je pátranie značne náročné, zdĺhavé a uvidíme ako dopadne. Okrem kontaktov s ich žijúcimi potomkami a Slovenským národným literárnym múzeom v Martine sa obraciame s prosbou o pomoc aj na širokú verejnosť.“ spresnil Juraj Hlatký.

 

pdfStretnutie rezbárov a Nočná prehliadka v Parku miniatúr 2016657 KB