park miniatur chalupka vecernicek mCHALÚPKA DEDKA VEČERNÍČKA - rozprávková
Určite väčšina z nás pozná znelku Večerníčka zo Slovenskej televízie, ktorá podvečer víta deti pri rozprávke.

V nej dominuje malebný domček so slamenou strechou, pred ktorý vybehne Deduško Večerníček so svojim psíkom. Celá panoráma je v priebehu roka vsadená do 4 ročných období – jari, leta, jesene a zimy. Poznať to najmä na jabloni, ktorá rastie pred chalúpkou. Zo zasneženej v zime na jar zakvitne, v lete má listy a na jeseň je obsypaná červenými jabĺčkami.

Zvučka vznikla v roku 1977. O námet a scenár sa postarala Anna Minichová, pod výtvarné stvárnenie a réžiu sa podpísal Ladislav Čapek. Hudbu Jaroslava Celbu nahral Filmový symfonický orchester. Na obrazovky sa zvučka vrátila v roku 2016 pri príležitosti 60. výročia televízneho vysielania na Slovensku. Zaujímavosťou je, že nová verzia zvučky má digitálne upravený zvuk, obraz podstúpil retuš a farebné korekcie. Zároveň ho zdigitalizovali do high-definition kvality. Celá úprava trvala päťčlennému tímu 150 hodín.

CHALÚPKA V NOVEJ SEDLICI - predloha skutočná
Málokto vie, že námet na domček z tejto znelky je spájaný s reálnou chalúpkou, ktorá sa nachádza v podhorí Polonín v najvýchodnejšej obci Slovenska – v Novej Sedlici. Chalúpka so slamenou strechou a drevenou fošňovou podlahou sa tu skutočne nachádza a má už viac ako 100 rokov. Na začiatku 20. storočia si ju postavila rodina Fedora Dovhuna. Bohužiaľ dnes tejto niekdajšej kultúrnej pamiatke hrozí zánik a zrútenie. Roky sa o ňu nik nestaral a tak sa na jej stave podpísal zub času. Snáď sa ju podarí zachrániť. Iniciatívy sa chopila obec, ktorá by domček chcela opraviť a zriadiť tu múzeum. Držíme palce, aby sa im to podarilo.

My sme domček z Novej Sedlice pre Vás zachránili, doplnili sme aj jeho rozprávkového kamaráta. Oba sme tak zhmotnili 50-krát zmenšené oproti svojim originálom. Zaradili sme ich do expozície „Krásne a vzácne chalúpky Slovenska“, kde už dominujú najmä rodné domy významných slovenských osobností. Sú tak postavené vedľa malebných oravských dreveníc, v ktorých sa narodili spisovatelia Pavol Országh Hviezdoslav a Martin Kukučín. Expozíciu dopĺňajú rodné domčeky Jozefa Cígera Hronského, Pavla Dobšinského, Jozefa Ľudovíta Holubyho, ako aj Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Najväčším modelom tejto expozície je rodný dom Milana Rastislava Štefánika, najmenším zasa rodný dom herca Jozefa Krónera. Rozprávková chalúpka deda Večerníka sa stane určite najmalebnejším domčekom tejto kolekcie (zbierky).