Pravda/ 05.04.2016 16:00

Rodný dom Pavla Országha Hviezdoslava vo Vyšnom Kubíne už nemôžete vidieť, presne pred sto rokmi vyhorel. Ale nedávno nanovo vyrástol v Podolí pri Novom Meste nad Váhom, približne dvesto kilometrov od básnikovho rodiska. Je novou ozdobou Parku miniatúr, kde sa nachádzajú modely hradov, zámkov, kostolíkov a iných historických pamiatok.


09 podolie1 nestandard2
Model rodného domu P. O. Hviezdoslava je vypracovaný do najmenších detailov
Autor: Milan Kráľ, Pravda

Expozícia rodných domov významných slovenských osobností je úplnou novinkou a Park miniatúr ňou otvára tohtoročnú sezónu. Zatiaľ tu dokončili a vystavili šesť domov, v ktorých sa narodilo sedem známych Slovákov. Okrem Pavla Országha Hviezdoslava tu má vytvorený model rodného domu aj Jozef Cíger-Hronský, Jozef Kroner, Martin Kukučín, Pavol Dobšinský, Ľudovít Štúr a Alexander Dubček. Život to zariadil tak, že Štúr a Dubček sa narodili v tom istom dome v Uhrovci. Ani rodný dom Cígera-Hronského, ktorý stál pod Zvolenským zámkom, už dávno neexistuje. Parku miniatúr v Podolí sa ho podarilo zrekonštruovať vďaka archívu Slovenskej národnej knižnice v Martine.

„Modely domčekov sme vyrábali v zime. Je to nový projekt, ktorý nás veľmi zaujal, je to celkom iná robota, ako robiť hrady. Pohrali sme sa s drobnosťami, vyskúšali sme nové technológie," vraví modelár Rudolf Kucmen.

hrad somoska
Modelári Rudolf Kucmen a Barbora Ištoňová dokončujú model hradu Šomoška.
Autor: Milan Kráľ, Pravda

Hviezdoslavov rodný dom púta najväčšiu pozornosť návštevníkov. A najviac sa páči aj autorom tohto modelu. Pri jeho výrobe sa pohrali s detailmi, ako sú periny a vankúše vyložené v okne, záclony, kvetináče či rebrinák na dvore.

„Ten rebrinák som robila dva dni, ani sa to nezdá, koľko dal roboty. Podľa starých a súčasných fotiek sme si vytvorili predstavu o objekte, potom sme už len pridali našu fantáziu, hlavne čo sa týka farieb a detailov," dodala modelárka Barbora Ištoňová.

slovenske hrady a ich legendySo slovenskými hradmi je spojených množstvo legiend a povestí.
Autor: Milan Kráľ, Pravda

Všetky domčeky sú postavené v rovnakej mierky ako hrady, teda 1:50. Keď sú vystavené vedľa seba, môžeme ich porovnávať. Vieme, že rodným dom Hviezdoslava bola honosná stavba, Štúr a Dubček sa narodili v dlhej školskej budove. Kontrastom je rodný dom Jozefa Kronera, ktorý sa narodil v železničnom strážnom domčeku v Staškove. V porovnaní s ostatnými domami je veľmi maličký, a pritom legendárny herec pochádzal z 12 detí. Pre mnohých z nás je teraz nepredstaviteľné, aby sa do takéhoto malého „kamrlíka" zmestilo toľko ľudí. Rovnaká mierka umožňuje porovnávať aj domy s hradmi. A je to zaujímavé porovnanie.

sarissky hrad


Model Šarišského hradu. Podľa Juraja Hlatkého pripomína francúzsku pevnosť Carcassonne, pretože má vonkajšie opevnenie, v ktorom je 14 veží.
Autor: Milan Kráľ, Pravda

„Niektorí návštevníci sa začudovali, či sme nespravili chybu, že domy sú v porovnaní s hradmi veľké. Ale je to optický klam. Hrady sú postavené na skalách, pôdorysom sú to často malé objekty, ale stavané do výšky, majú aj tri-štyri poschodia. Domy boli väčšinou jednoposchodové, no pôdorys mali často väčší, ako niektorý hradný palác. Keď si pozriete Čachtický hrad, jeho paláce nie sú pôdorysne rozľahlé, ale mali viac poschodí a veže, tak pôsobili dominantne," vysvetľuje Juraj Hlatký, zakladateľ a správca Parku miniatúr.

Park miniatúr v Podolí existuje už 15 rokov, je to areál na ploche približne jeden hektár. Dnes je tu vyše 60 modelov, väčšinou sú to slovenské hrady a zámky, ale aj vzácne drevené a románske kostolíky, známe chaty a rozhľadne, teraz aj rodné domy. V týchto dňoch tu dokončujú dobovú rekonštrukciu hradu Šomoška, ktorý sa nachádza v okrese Lučenec na hranici s Maďarskom. Je to rekonštrukcia podoby v 18. storočí a súčasťou modelu bude aj stvárnenie vzácneho prírodného úkazu, kamenného vodopádu pod hradom. Kúsok od neho je už pripravená plocha pre model Bratislavského hradu. Vlani navštívilo Park miniatúr približne 30-tisíc ľudí.