park miniatur novy bratislavsky hrad mV zozname modelov v Parku miniatúr figuruje z celkového počtu 70 pod poradovým číslom 59 nový model - Bratislavský hrad v jeho súčasnej podobe.

Môžeme teda zvestovať, že posledný prázdninový týždeň bol tento rozľahlý a detailne prepracovaný model konečne dokončený. Stavali sme ho 2 roky a 3 mesiace, do obdobia sme nezarátali základovú jamu a dosku, ktorú sme pre neho pripravili pred viac ako 8 rokmi. Keďže máme štatút zariadenia s charakterom muzeálnej expozície, po zabetónovaní základovej dosky sme počas nasledujúcich 5-ich rokov podali 7 žiadostí na Ministerstvo kultúry SR o získanie podpory na projekty zamerané na stavbu častí tohto modelu. Neuspeli sme ani raz. Ťažko povedať či preto, že ostatné múzeá podali množstvo lepších projektov, alebo proste iba nie sme medzi vyvolenými. Pozitívom tých posledných 8-ich rokov bolo, že na reálnom Bratislavskom hrade sa uskutočnila zásadná obnova a modernizácia, okrem iného pribudli nové objekty aj baroková záhrada. A tak sme začali vo vlastnej réžii stavať značne iný model hradu, ako sme pôvodne zamýšľali. Pomohli nám pri tom aj rodáci z obce a súkromní sponzori, ale aj tak sme na začiatku netušili, že detailne prepracovaný model budeme stavať viac ako 2 roky a náklady naň dosiahnu skoro 40 000 Eur!
Takže už môžeme bilancovať – náš najnovší prírastok v muzeálnej zbierke Parku miniatúr predstavuje súčasnú podobu Bratislavského hradu v mierke 1:50. Rozmery má cca. 8 x 7 metra, čím sa zaradil na prvé miesto, čo do veľkosti našich modelov. Prvé miesto mu patrí aj čo do množstva spracovaných detailov modelu. Tvorí ho až 17 objektov, z ktorých najväčší je hradný palác.

Ak chceme aj trocha štatistiky, začneme základovou jamou. Tá má objem skoro 50 m3, do nej prišlo 37 m3 štrku a na základovú dosku sa minulo 16,8 m3 betónu (teda 3 domiešavače). Isto každého prekvapí, že na celom modeli hradu je spolu až 1059 okien (vrátane okien vo vikieroch), 33 dverí, 120 vikierov a 32 komínov. Najväčším objektom modelu je hradný palác, na ktorom je jasne vidieť, že nemá štvorcový pôdorys, ale každý jeho múr má inú dĺžku. No nielen múr, ale iná je aj každá vežička. Dominantná Korunná veža je jedinou pravou vežou hradu a zároveň najvyšším bodom hradu. Na modeli dosahuje výšku 107 cm od vstupu do paláca po vrch strechy. Každá z 3 zvyšných vežičiek a ich strechy sú však iné. Tieto 3 vežičky aj v realite vlastne nie sú vežami, sú iba dostavané na hornom poschodí hradu a jeho streche. Vonkajšia najdlhšia stena modelu paláca má šírku 167 cm, najkratšia 120 cm. Na modeli je na vežiach a vonkajších stenách 163 okien a 3 dverové portály. Na vnútorných stenách paláca sa nachádza 136 okien, 2 dvere a 11 arkádových oblúkov. Na streche je 29 vonkajších a 27 vnútorných vikierov a 16 komínov. Ak zarátame aj okná vo vikieroch, na paláci sa tak vlastne spolu nachádza až 355 okien.

Na stavbu samotnému modelu sme použili tradičné, ale aj nové materiály. K betónu, plastom, styroduru, polystyrénu pribudli aj kompozitné materiály. Kvôli modelu tohto hradu sme zakúpili aj 3D - tlačiareň, ktorá sa použila pri výrobe množstva doplnkových figúr, sôch, ako aj dekoračných vázičiek a sošiek. Počet sôch tlačených 3-D tlačou je na modeli 39, dominantnou je socha Svätopluka na koni. V našej mierke má výšku 9 cm. Náročnou etapou výroby modelu bolo aj stvárnenie nových barokových záhrad, všetkých hradných brán, ako aj tvarovanie terénu.

Takže príďte sa pozrieť v jubilejnom 15 roku výstavby nášho parku na mohutný model Bratislavského hradu, originál ktorého je národnou kultúrnou pamiatkou Slovenska č. 1! Nie nadarmo sa hovorí, že je lepšie jedenkrát vidieť, ako stokrát počuť! Čas máte do konca októbra!