park miniatur vyrocie mRok 2018 sa už rozbehol na plné obrátky a my si pripomíname 15 rokov odkedy sme krstili Hrad Branč - prvý model v našom Parku. Odvtedy uplynulo už veľa času, vykonalo sa množstvo práce, patrí sa nám zaspomínať a zbilancovať.


Keď sa po nevyužívanom školskom pozemku v Podolí začali na jar 2003 pohybovať mechanizmy, málokto vtedy predpokladal, aké množstvo návštevníkov príde navštíviť túto málo známu obec na západnom Slovensku. V roku 2003 sa po prípravných prácach, ktoré prebiehali počas celého leta, začal na jeseň stavať prvý model - hrad Branč. Slávnostne pokrstený bol 25. októbra 2003. Zišlo sa tu vtedy niekoľko šermiarskych skupín, Diadém a Bludní rytieri a napriek pokročilej jeseni ste mohli obdivovať aj ohňovú šou. Tri roky sme usilovne pracovali a 15. júla 2005 sme prvýkrát otvorili brány Parku miniatúr pre verejnosť (ešte pod názvom Matúšovo kráľovstvo v miniatúrach). Najprv len 2 dni v týždni, stredu a nedeľu, mohli ste nás navštíviť až do polovice septembra. V roku 2006 sme prvýkrát oslovili školy a ponúkli im návštevu tohto unikátneho areálu. Návštevníkov sme vítali počas celého leta, od 9.00 do 17.00, pre skupiny bola možnosť navštíviť nás aj na objednávku mimo otváracích hodín. Rok 2014 priniesol aj rozšírené otváracie hodiny, apríl až október, od 9.00 do 17.00 v letných mesiacoch až do 19.00. Keď sme v roku 2005 začínali, v expozícii bolo 8 modelov. Našou snahou bolo a stále je, aby pribudli aspoň 3-4 modely ročne. Prvé modely sú postavené z betónu, detaily na nich boli z plastu a dreva a zamerali sme sa hlavne na rekonštrukcie menej známych slovenských hradných zrúcanín. Postupom času sme väčší dôraz kládli na detaily modelov a skúšali nové technológie. Väčšina nových modelov je už postavených zo špeciálnych plastov, najnovšie sa detaily snažíme vylepšiť 3D tlačou. Kým v roku 2005 sme predávali vstupenky pod plátenným prístreškom, v roku 2006 ako predajňa vstupného, suvenírov a občerstvenia pribudol už náš drevený domček. A ten nám veru verne slúžil až do 2013. V roku 2014 ho nahradili kontajnerové stavby, kde máme predajňu dodnes. V roku 2017 sme po rekonštrukcii priestory zväčšili, aby sme Vám mohli ponúknuť kvalitnejšie služby, väčšie množstvo suvenírov, občerstvenie. Takisto pôvodne prenosné WC nahradili v roku 2014 komfortné kontajnerové toalety.

Naša expozícia modelov je veľmi pestrá, pôvodne sme uvažovali len so stavbou hradov, ktoré patrili do panstva Matúša Čáka Trenčianskeho. Čoskoro sme však zistili, že musíme stále prinášať niečo nové, aby sa naše modely návštevníkom neokukali. Zmenili sme preto názov na Park miniatúr, ktorý sa používa až dodnes. A expozícia sa pomaly rozrastala až na 70 modelov v súčasnosti, keď započítame aj novú expozíciu – modelové stvárnenie dedinky Vlkolínec, ktorú pripravujeme, počet modelov prekročil 75. Okrem hradov a zámkov, môžete u nás obdivovať unikátne drevené kostolíky z východného a stredného Slovenska, expozíciu hradov Alžbety Bátoriovej, expozíciu venovanú stavbám z pôsobenia Cyrila a Metoda na Slovensku, modely turistických chát a rozhľadní, modely rodných domov významných osobností Slovenska. V súčasnosti dokončujeme naozaj unikátny a rozsiahly model súčasnej podoby Bratislavského hradu. A chystáme sa na Trenčiansky a Oravský hrad, ako aj model mohyly na Bradle. Návštevníci k nám chodia zo všetkých kútov sveta, svedčia o tom zápisy v našej v poradí už 7-ej kronike.

Ako postupne rástla návštevnosť, snažili sme sa pripraviť pre hostí zaujímavé podujatia. Už stálicami v našom kalendári sú Deň otvorených dverí počas hodových slávností v obci Podolie, Deň detí, druhú augustovú sobotu Nočná prehliadka. To všetko by sa nám nepodarilo vďaka veľkému úsiliu a zanieteniu našich kolegov a spolupracovníkov, modelárov, sprievodcov, ktorí s veľkým odhodlaním pomáhali ako vedeli. Keďže od začiatku si budovanie areálu a sprievodné aktivity vyžadovali veľa finančných prostriedkov, obrovská vďaka patrí našim partnerom, ktorých oslovila unikátna myšlienka a neváhali podporiť nový projekt. A nakoniec veľká vďaka patrí vedeniu obce Podolie, že umožnili vznik a vybudovanie tohto jedinečného a unikátneho produktu cestovného ruchu práve tu, v dedinke na úpätí Malých Karpát ležiacej v trojuholníku známych a krásnych hradných zrúcanín Beckov, Čachtice a Tematín. Pevne veríme, že k nám v tomto roku opäť zavítate, prídete si obzrieť unikátne modely, ktoré vás budú inšpirovať na výlety do blízkeho či vzdialeného okolia. Dúfame, že toho roku pokoríme v návštevnosti hranicu 30 000.

Tešíme sa na stretnutie s vami v našom areáli.