stretnutie rezbarov nocna prehliadka mV štvrtok 4. augusta sa začalo v Parku miniatúr rezbárske sympózium, ktoré potrvá až do nedele 7. augusta 2016. Ako sme už prezradili skôr, sympózium je venované tvorbe slávneho slovenského spisovateľa Joža Nižnánskeho.

Spojenie jeho historických románov, situovaných do feudálnej histórie, častokrát sa odohrávajúcej na slovenských hradoch, plne zapadá do prostredia Parku miniatúr s modelmi dobových rekonštrukcií našich hradov.

Diela vznikajúce na sympóziu sú spojené s románmi známeho slovenského spisovateľa Joža Nižnánskeho Čachtická pani a Spišské tajomstvo. Okrem deja nám boli inšpiráciou aj ilustrácie obálok týchto románov v ich prvých vydaniach, ktoré nakreslil známy český maliar Zdeněk Burian. Reprodukcie obálok týchto románov nám poskytlo Múzeum Zděnka Buriana v Štramberku.

Z románu Čachtická pani v rámci sympózia vznikne veľká plastika železnej panny. Jej stvárnenie bolo inšpirované aj skutočnou železnou pannou z obdobia života Alžbety Bátoriovej, ktorá je umiestnená v Múzeu mučenia v Amsterdame.

Druhým dielom je oddychová megalavička s tvárami hrdinov z tohto románu – povestnou Alžbetou Bátoriovou a jej hlavným pomocníkom Fickom. Druhá oddychová lavička je spojená s dielom Spišské tajomstvo. Prenesie nás do doby okolo roku 1715, kedy richtár Starej Ľubovne našiel v jedno ráno na námestí čiernu truhlu s tajomným odkazom, že čoskoro sa v nej objavia tri obete. Aby sa ľudia vyľakali ešte viac, mesto začali strašiť a vydierať tajomní vlkolaci. Obe plastiky - lavičky vznikajú z mohutných topoľových kmeňov, po sympóziu ostanú v Parku miniatúr trvalo pripomínať dielo Joža Nižnánskeho.

Vyvrcholenie programu bude v sobotu 6.augusta. Pripravili sme pre Vás už 4. ročník tradičnej nočnej prehliadky Parku miniatúr. Počas dňa nám rezbári predvedú aj ukážku rýchlorezby s motorovou pílou. Príďte si pozrieť, ako vznikajú krásne rezbárske diela s odkazom na pamiatku známeho slovenského spisovateľa Joža Nižnánskeho! A nenechajte si ujsť ojedinelú príležitosť, zažiť naše hrady v tajomnom nočnom osvetlení. V piatok a nedeľu podujatie trvá od 9 do 19 hodiny, v sobotu od 9 do 22 hodiny.

stretnutie rezbarov nocna prehliadka